День українського козацтва відзначається в Україні згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 № 966/99 в день свята Покрови Пречистої Богородиці 14 жовтня. Президент України, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення, визначив цю дату своїм указом.
В Україні немає важливішого чинника, який би був і центром, і перехрестям, і змістом переважної більшості соціальних процесів, та важливішого компонента національної й територіальної консолідації, ніж козацтво. Саме цей феномен сприяв виробленню такого способу життя українського етносу, який допоміг йому вижити в умовах не тільки відсутності власної держави, але й за часів тотального знищення всього національного, самобутнього.
До 85-річчя Чернігівська обласна наукова медична бібліотека отримала у свої фонди від Національної наукової медичної бібліотеки України, книгу Юрія Віленського та Вікторії Яснопольської «Маньковские. Эпоха и судьба» (2018р.).
В книзі відображені долі представників старовинного роду Маньківських. Змальовані риси його засновників – козацьких військових старшин періоду гетьманської України, починаючи з XVII століття. Особливе місце займають розділи, присвячені лікарській діяльності династії. Зокрема, її родоначальника, військового лікаря Микити Маньківського, видатного вітчизняного невролога академії АМН СРСР Бориса Маньківського і великого вченого-клініциста професора Микити Маньківського. У кінці XIX століття сім’я проживала у містечку Козелець на Чернігівщині, тут народились два сина та донька Микити Івановича Маньківського. Загалом рід Маньківських внесено у 2-гу частину Родословної книги Чернігівського дворянства, яку склав граф Г. А. Мілорадович.
Пишаємось видатними медиками уродженцями Чернігівщини, які внесли значний вклад у розвиток медицини України і світу.
Директор Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
Яременко Н. Д.
|