Меню
 
Головна arrow Публікації
Харчування при хіміотерапії

Хіміотерапія – це лікування, спрямоване на знищення пухлинних клітин в організмі. І, як будь-яке лікування, воно має ряд побічних симптомів, таких як нудота, блювота, зниження апетиту, запори. Виходячи з цього лікувальне харчування спрямовано на зменшення шкідливого впливу хіміотерапії та зниження його наслідків на організм.

Харчування при даному лікуванні прийнято ділити на два періоди: харчування під час курсу хіміотерапії та харчування між курсами.

На жаль, хіміотерапія надає несприятливу дію на всі органи і системи організму. Одною з основних умов для успішної дії хіміопрепаратів є спочатку хороший стан організму.

Дуже часто перші побічні явища з'являються з боку шлунково-кишкового тракту, що найчастіше і заважає нормальному харчуванню. Збалансована дієта допоможе легше протистояти побічним явищам під час хіміотерапії.

Як правило, рекомендується дієта, що включає в себе продукти чотирьох груп:

- Білкові продукти: такі як м'ясо, риба, печінка, яйця, а також горох і квасоля. Продукти цієї групи містять білки, залізо, вітаміни групи «В».

- Хлібно-круп'яні: зерновий хліб, макаронні вироби. Крупи за ступенем корисності для організму під час хіміотерапії розташовуються в наступному порядку: гречана крупа, геркулес, вівсяна, манна, рисова.

- Молочні – кефір, кисле молоко, сир, молоко, вершкове масло. Особливо продукти, що містять біфідобактеріі: вважається, що ця група продуктів містить важливі вітаміни, кальцій і білок.

- Фруктово-овочеві: сирі і відварені овочі, салати, сухофрукти, фрукти. Ця група особливо рекомендується під час курсу хіміопрепаратів.

- Цитрусові – грейпфрути, помела, мандарини або апельсини, а також яблука, банани, фрукти і ягоди, що містять велику кількість вітаміну «С».

- Овочі – кабачки, баклажани, капуста (білокачанна, кольорова, і т.п.), а також солодкий перець, буряк, і обов'язково моркву. Необхідна зелень (салат, кріп, петрушка, селера і т.д.).

Режим харчування:

Рекомендується часте харчування, з використанням продуктів з кожної перерахованої вище групи.

Одним з найбільш частих симптомів при хіміотерапії – є зниження апетиту, яке відзначається з першого дня хіміотерапії і триває кілька днів після закінчення лікування, тому в ці дні актуальний прийом висококалорійних продуктів таких як: горіхи, мед натуральний, яйця, збиті вершки, шоколад (молочний і чорний), солодкі креми, морозиво. А також допустимо використання різних приправ, які стимулюють апетит, але за умови, що немає проблем з боку шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка, коліт). Якщо у пацієнта здорова печінка, то допустимо прийом сухого червоного вина, кагору в невеликих кількостях, до 50 мл на день.

Після зниження апетиту, другим за частотою прояву побічних явищ є нудота і блювота. Коли ці симптоми виражені сильно, лікар призначає протиблювотні препарати.

Що можна робити при слабкій симптоматиці:

- Щодня робити дихальну гімнастику на свіжому повітрі.

- Рекомендується перед їжею посмоктати шматочок льоду, зробленого з кислих соків.

- Натщесерце їсти сухі продукти: сухарі, сушки, тости, печиво і т.п.

- Не переповнювати шлунок, тобто харчуватися маленькими порціями.

- Не вживати смажену і жирну їжу, слід виключити незбиране молоко.

- Виключити повністю з меню дуже солодкі страви (торти, тістечка з кремом, цукерки). Солодощі можна замінити натуральним медом, сухофруктами, фруктами.

- Не їсти дуже гарячу їжу, бажані охолоджені страви: м'ясо, сир.

- Нудоту можуть зменшити кислі продукти (лимон, журавлина, маринад), солоні огірки і помідори.

- Приймати рідину за годину до їди. Пити воду або напої кімнатної температури, негазовані і несолодкі напої.

- Їсти їжу повільно і ретельно пережовувати.

- Перед введенням препаратів слід уникати прийому їжі.

Діарея - частий симптом при хіміотерапії. Дієта спрямована на відновлення водно-сольового, білкового і вітамінного балансу.

Їжа повинна щадити слизову оболонку кишечника, тому її готують на пару, і вживають в протертому вигляді. Виключають продукти, що містять велику кількість грубої клітковини, яка подразнює слизову кишечнику і посилює його перистальтику.

Рекомендуються каші з рису, рисові овочеві супи, банани, протерті яблука, варений гарбуз. У міру зменшення діареї додають протерті м'ясо, нежирну рибу.

Можна пити мінеральну воду (Боржом, Слов'янська), але без газу.

Кожен організм індивідуальний і, якщо у одних при лікуванні хіміопрепаратами з'являється діарея, то в інших, хоч і рідко, можливий закреп.

Вранці натщесерце – випивайте склянку води з 10 краплями лимонного соку і 1 ложкою меду. 5-6 ягід чорносливу, в раціон додаються продукти багаті клітковиною – сирі овочі і фрукти, а також молочнокислі продукти.

Виключаються копченості, маринади, шоколад, зменшується кількість хліба, гострі та пряні продукти.

Прочитавши всі перераховані рекомендації, зверніть увагу, що харчування при хіміотерапії мало чим відрізняється від харчування при лікуванні інших патологій. Головне не доводити себе до виснаження і, щоб у вас не опускалися руки. Продовжуйте боротися за себе, своє життя, тому як цей результат залежить значною мірою від вас!

Лікар гематолог КЛПЗ «ЧООД»
Наталія Сергіївна Топіха
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів