Злоякісні захворювання системи крові та лімфатичної системи займають п'яте місце серед всіх онкологічних захворювань. Серед них лідерами є лімфоми, лейкемії (гострі та хронічні), інші лімфопроліферативні захворювання. Вони виявляються як у дорослих, так і у дітей. Як правило, всі ці захворювання є набутими і виникають на різних етапах життя людини. На жаль, єдиної причини виникнення того чи іншого злоякісного захворювання крові не існує. Серед можливих причин, які можуть привести до утворення пухлин системи крові, можуть бути віруси, бактерії, різні несприятливі чинники навколишнього середовища - бензол, гербіциди, інсектициди, радіація. Зростання захворюваності спостерігається з віком. Чим старше пацієнт, тим вище у нього ризик захворіти на лімфому або хронічний лімфолейкоз.
Чи варто звертати увагу на збільшені лімфовузли?
Звертати увагу на збільшені лімфатичні вузли необхідно, якщо ці зміни зберігаються після завершення «простудного» захворювання або ж збільшилися без зв'язку з будь-яким захворюванням. Якщо збільшення лімфовузлів не проходить протягом двох тижнів, не зменшуються самостійно та нема відповіді на лікування антибіотиками – можна запідозрити пухлинний процес.
При пухлині лімфатичної та кровотворної системи відбувається неконтрольований поділ клітин в лімфовузлах, селезінці, кістковому мозку, лімфовузли швидко збільшуються, інколи навіть можуть досягати розмірів курячого яйця, тверді, не болючі, наростають симптоми інтоксикації (втомлюваність, підвищення температури, синці на шкірі, запаморочення, схуднення). При ураженні лімфатичних вузлів грудної порожнини симптомами захворювання може бути кашель, утруднене дихання та біль в грудній клітині. При значному збільшенні лімфатичних вузлів черевної порожнини – дискомфорт, біль і збільшення живота. При такій ситуації необхідно звернутися до лікаря, який обов'язково призначить розгорнутий аналіз крові, рентгенографію легень та УЗД лімфовузлів. На сьогоднішній день УЗД є одним з основних методів візуалізації та оцінки стану лімфатичної системи.
При підозрі на пухлину лікар може призначити біопсію лімфатичного вузла з наступним спеціальним дослідженням, яке відповість на питання, чи є цей лімфатичний вузол реактивним (зміни в ньому виникли, як реакція на запальний процес), або ж злоякісним. Перевага віддається відкритій біопсії, при якій видаляється цілий лімфатичний вузол. Інколи таких біопсій необхідно провести декілька, можливо з різних груп лімфовузлів.
При виявленні змін в аналізах крові пацієнту можуть запропонувати пункцію кісткового мозку. Адже кістковий мозок – це місце, де народжуються клітини крові, дозрівають, навчаються працювати та захищати наш організм. Дана процедура дасть відповіді на запитання, чи всі клітини повноцінні та справно працюють, чи є якісь пошкодження чи безконтрольний поділ.
Не потрібно боятися звернутися до лікаря-фахівця. Нехай краще лікар не підтвердить побоювання пацієнта. На жаль, дуже часто пацієнти з підозрою на захворювання крові звертаються до народних цілителів. При цьому втрачається дорогоцінний час, людина не отримує спеціального лікування та втрачає шанси на одужання.
Щоб оцінити наскільки поширений пухлинний процес в організмі необхідно провести променеву діагностику. Сьогодні на зміну класичному рентгену прийшли різні види томографії, за допомогою яких виходять детальні пошарові зображення людського організму – як в анатомічному атласі! Такі обстеження допомагають виявити збільшені лімфатичні вузли і патологічні вогнища, не доступні іншим методам візуалізації, наприклад, локалізовані всередині або близько хребетного стовпа, в черепі або інших органах. Найчастіше проводять комп'ютерну томографію. Сьогодні – КТ стала одним з основних методів променевої діагностики.
Магнітно-резонансна томографія використовується для діагностики пухлин, аномалій розвитку судин, захворювань центральної нервової системи, суглобів. МРТ можна проходити як завгодно часто, без ризику перевищити допустиму дозу радіації. Це сканування не протипоказане ні дітям, ні вагітним жінкам (за умови, що воно проводиться без внутрішньовенного контрастування).
Позитронно-емісійна томографія – ПЕТ – найбільш перспективний метод у сучасній радіології, «рентген навпаки»: замість того, щоб опромінювати пацієнта зовні, в його тіло вводять радіофармпрепарат – субстанцію, здатну тимчасово накопичуватися в певних тканинах. Найактивніше препарат накопичують пухлини, таким чином можна оцінити де знаходяться пухлина або метастази та які їхні розміри. Переваги: можливість виявлення онкологічних пухлин на безсимптомній стадії, методика безпечна. За інформативністю з ПЕТ не зрівняється жоден метод дослідження.
Однак, кожній людині дуже важливо знати, якщо захворювання вже є, потрібно починати спеціальне лікування у фахівця-гематолога або онколога.
Що включає в себе лікування пухлин кровотворної та лімфатичної системи?
Спеціальне лікування при онкогематологічних захворюваннях включає в себе терапію сучасними хіміопрепаратими та променевою терапією з урахуванням виду та поширення пухлини. В останні роки розробили нові засоби в лікуванні онкогематологічних хвороб, які належать до групи біологічних препаратів. Це – моноклональні антитіла – препарати, які впливають безпосередньо на пухлинну клітину , мітять пухлину та допомагають своїй імунній системі розібратись з «чужинцями». Поява цих препаратів дає додаткові можливості в лікуванні онкогематологічних захворювань.
Для отримання максимально ефективного лікування при виникненні онкогематологічного захворювання дуже важливо вчасно звернутися до лікаря, адже лікування захворювання на ранніх стадіях набагато ефективніше, ніж при запущених.
Лікар-гематолог,
завідувачка гематологічного відділення
КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології»
Алла Петрівна Нагорна
|