Меню
 
Головна arrow Публікації
Рак легень та інші пухлини органів грудної клітки.

Як визначати правильну тактику і місце лікування
- Що таке – стандарти лікування онкологічних хворих?

- Лікування пухлин органів грудної клітки включає в себе: хірургічне, променеве, хіміотерапевтичне. В залежності від стадії процесу і гістологічної структури пухлини для кожного хворого потрібно індивідуально визначати тактику лікування, враховуючи і супутню патологію. В усьому світі додержуються стандартів лікування онкологічних хворих, які розроблені на основі клінічних спостережень, випробувань, статистичних даних. В стандартах визначено порядок, обсяг обстеження і надання допомоги – в залежності від цитологічного, гістологічного, імуногістохімічного дослідження, наявності регіональних та віддалених метастазів, розмірів пухлини і її відношення до сусідніх органів, стану серцево-судинної і дихальної системи, функції нирок, печінки, клінічних аналізів.

- Як і де надається допомога онкологічним хворим у нас в області?

- У нас в області історично склалась така ситуація, що хворі з пухлинами органів грудної клітки оперувались у відділенні торакальної хірургії обласного протитуберкульозного диспансеру, а вже далі скеровувались до онкологічного диспансеру для подальшого лікування. Але значна кількість хворих просто не зверталась до онкологів і випадала з поля зору лікарів, не отримувала хіміо і променевої терапії. В результаті ¬ ранні рецидиви пухлин, віддалені метастази і несприятливий прогноз відносно життя. З метою покращання лікування хворих на пухлини грудної клітки, головним лікарем облонкодиспансеру, Зубом Валерієм Олексійовичем, було прийняте рішення про відкриття торакальних ліжок, були запрошені до ООД два хірурги, які раніше працювали в протитуберкульозному диспансері у відділені торакальної хірургії – Семерня Володимир Васильович і Полетавкін Андрій Анатолійович. Ліжка відкриті у складі відділення пухлин голови, шиї та грудної клітки – завідуючий Колотило Олександр Миколайович. Вже два роки у поліклінічному відділенні онкодиспансеру ведеться амбулаторний прийом хворих і диспансерне спостереження хворих з пухлинами органів грудної клітки. В диспансері є умови для всебічного обстеження хворих (КТ, УЗД, ендоскопія, гістологічне, цитологічне, імуногістохімічне дослідження, консультації суміжних спеціалістів). Тільки після повного обстеження проводиться мультидисциплінарний консиліум у складі торакального хірурга, променевого терапевта, хіміотерапевта і вирішується план лікування хворого.

- Які оперативні втручання виконуються торакальними хірургами диспансеру?

- Виконується весь спектр торакальних операцій: пульмонектомії розширені і комбіновані, видалення долі, атипові і типові резекції, видалення пухлин середостіння, грудної стінки з резекцією фрагментів ребер, частини діафрагми, перікарду; діагностичні торакотомії, торакоскопії – для уточнення діагнозу, встановлення гістологічної структури пухлини.

- При якій патології виконуються в ЧООД торакальні операції?

- Всі вище згадані операції виконуються з приводу раку легень, доброякісних новоутворень, тимом, лімфом, сарком, остеом, поодиноких метастазів в легені і грудну клітку пухлин кишечника, молочної залози, нирок, яєчників, тіла і шийки матки.

- Чи бачите ви самі позитивні результати від таких змін?

- Так, бачу. У нас з’явилась можливість постійного нагляду за хворим – від початку лікування і до його завершення, а у хворого – одне і постійне місце лікування та обстеження. За ці два роки було багато випадків, коли ми виявляли віддалені метастази чи рецидив пухлини ( через 1 – 4 роки після закінчення основного курсу лікування), хворим було призначено своєчасно повторне оперативне втручання, опромінення чи хіміотерапію. Приємно, що ці хворі живі, почувають себе добре, а даних за продовження хвороби у них в даний час немає.

- Чи бувають випадки коли вам доводиться знімати діагноз рак легень?

- Так, бувають. Досить часто діагноз не підтверджується у хворих після детального обстеження в онкодиспансері. Іноді бувають випадки, коли лікарі спеціалізованих закладів встановлюють діагноз: рак легень IV ст., рекомендують симптоматичну терапію; за попередній рік було проліковано декілька таких хворих з приводу пневмонії і знято діагноз раку легень.

- Чому так складно лікувати, і чому така висока смертність у хворих на рак легень?

- Складність лікування, висока летальність у хворих на рак легень, інші злоякісні утворення органів грудної клітки обумовлена в першу чергу анатомо – фізіологічними особливостями органів грудної порожнини і швидким ростом пухлин з враженням перікарду, серця, стравоходу, трахеї, верхньої порожнистої вени, легеневих вен та артерій, аорти і т.д., що приводить до різкого і важкого порушення життєвоважливих функцій організму. Тому час для ефективного лікування пухлин грудної клітки обмежений, і чим пізніше воно почнеться – тим менше шансів на одужання. Успішне лікування онкологічних хворих можливе тільки при своєчасному і правильному початку його в спеціалізованому закладі, яким в даний час є Чернігівський онкологічний диспансер.

- Як вам працюється в новому колективі, як вас прийняли колеги?

- В колектив прийняли дуже добре. Постійно відчуваю підтримку і допомогу в організації роботи від головного лікаря і його заступника з медичної частини. До переходу на роботу в ЧООД я вже був знайомий з багатьма лікарями диспансеру і тому ніяких проблем з колегами при вирішенні особистих чи професійних питань у мене немає. Вважаю, що від такої співпраці лікарів диспансеру виграють в першу чергу хворі, бо від правильно встановленого діагнозу і професійно визначеної тактики лікування залежить здоров’я і життя людей.

- Мені цікаво як ви визначаєте, кого з хворих потрібно оперувати, а кого – ні?

- Будь-яке оперативне втручання повинно бути виправданим. Якщо людина захворіла на онкологічне захворювання, то і сам хворий, і його родичі бажають вилікуватись, або, якщо це неможливо – досягти максимального продовження життя і покращення його якості. Тому перед операцією хірург повинен правильно оцінити всі дані передопераційного обстеження, і якщо у пацієнта є тяжка супутня патологія (цукровий діабет, серцево – судинна або дихальна недостатність, тяжкі порушення функції нирок, печінки, високий ризик тромбоемболії легеневої артерії та ін.), значне розповсюдження ракового процесу, що у випадку операції може привести до раннього рецидиву раку, неможливості проведення хіміотерапії і променевої терапії або навіть і до смерті хворого – нікому таке оперативне лікування не потрібне. За два роки роботи в диспансері я виконав близько десяти операцій хворим на рак легень і метастази пухлин інших локалізацій після передопераційної хіміотерапії, коли вдалося досягти значного регресу пухлини і неоперабельний випадок був переведений в операбельний.

Вважаю, що наша розмова дасть змогу і лікарям, і хворим та їх родинам краще зрозуміти, що таке рак легень, інші пухлини органів грудної клітки і визначати правильну тактику і місце лікування. Від цього буде залежати здоров’я і життя рідних і близьких людей. Потрібно не боятися слова онкодиспансер і не втрачати оптимізму і віри в перемогу над хворобою. Дуже багато залежить і від самого пацієнта, а не тільки від лікарів.

Лікар-торакальний хірург
відділення пухлин голови, шиї
та грудної клітки облонкодиспансеру
Володимир Васильович Семерня
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів