Меню
 
Головна arrow Публікації
Рак молочної залози (РМЗ).
Профілактика, діагностика, лікування.

Злоякісні новоутворення молочної залози посідають перше місце в структурі онкологічної захворюваності та смертності жіночого населення, як в Україні, так і в області. Тому необхідно проводити заходи щодо раннього виявлення передпухлинних захворювань та злоякісних новоутворень молочної залози.

Заходи первинної профілактики РМЗ: самообстеження молочної залози, яке проводиться кожною жінкою з 6-10го днів менструального циклу та власні звернення до лікаря при виявлені ущільнень в молочних залозах; обов’язковий огляд у лікаря гінеколога один раз в 6 місяців, та огляд у лікаря мамолога 1 раз на рік.

Заходи вторинної профілактики: УЗД дослідження молочної залози 1 раз у рік з 35 років, проведення скринінгових мамографій у віці від 45 років. Проведення профілактичних оглядів у сімейного лікаря.

Діагностика раку молочної залози складається з проведення інструментальних методів (ультразвукове дослідження молочних залоз, реґіонарних лімфовузлів, оглядова рентгенографія легень, тонкоголкова біопсія або трепанобіопсія пухлини з цитологічним, морфологічним дослідженням).

Мамографія – «золотий стандарт» діагностики РМЗ, дозволяє виявити новоутворення в молочних залозах на доклінічній стадії, щорічному мамографічному обстеженню підлягають жінки від 45 років з високою щільністю тканини молочної залози та наявністю доброякісної патології молочної залози в анамнезі, наявності патології та оперативних втручань на молочній, щитовидній залозі, гінекологічної патології.

Для категорій здорових жінок мамографія проводиться у віці з 45 до 69 років 1 раз в 2 роки, після 69 років 1 раз в 3 роки. Жінкам, які входять до категорії ризику (у родичів по материнській лінії, у яких в роду був РМЗ) потрібно проходити мамографію 1 раз на рік з 40 років.

Лікування РМЗ залежить від стадії та розповсюдженості процесу,стану пацієнтки, морфологічної характеристики пухлини. Подальша тактика визначається трьома спеціалістами: онкохірургом, променевим терапевтом та хіміотерапевтом.

На початкових стадіях проводиться хірургічне лікування в об’ємі органозберігаючої операції та післяопераційної променевої терапії на молочну залозу та шляхи лімфовідтоку (питання про проведення хіміотерапії та гормонотерапії вирішується після проведення імуногістологічного дослідження пухлини). При первинно-множинній формі РМЗ (наявність декількох вогнищ в МЗ) та при розповсюдженості пухлини проводиться неоадьювантна хіміотерапія (з урахуванням морфологічної характеристики пухлини), а при досягненні часткової регресії пухлини хірургічне лікування – мастектомія. При запущених формах пухлин проводиться паліативна хіміотерапія, лікування проводиться біфосфонатами та гормонотерапія.

Хворі, які закінчили лікування з приводу РМЗ підлягають диспансерному нагляду впродовж життя з плановими оглядами в онкодиспансері.

РМЗ – захворювання, прогноз якого відносно одужання та виживаності залежить від вчасного звернення за допомогою, тому для того щоб максимально себе убезпечити необхідно проходити щорічне обстеження (УЗД, мамографію) та вчасно відвідувати лікаря гінеколога.

Лікар хірург-онколог
облонкодиспансеру
Лук’янчук Юлія Максимівна
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів